Co znajdę w tym artykule?

Tłumacz witryn – jak opublikować stronę w wielu wersjach językowych

Kreator WWW oferuje możliwość stworzenia jednej strony internetowej, przygotowanej w jednej wersji językowej. W celu dodania kilku wersji językowych, możesz np. powielić utworzone podstrony i treści, udostępniając je w innej wersji językowej w ramach jednej strony internetowej.

W celu maksymalnego uproszczenia obsługi strony WWW, a także jej edycji, sugerujemy zastosowanie zewnętrznego narzędzia udostępnianego przez Google – Tłumacz witryn.

Poniższy artykuł prezentuje dwie możliwości umieszczenia wtyczki: dla posiadających konto Google, usługa spersonalizowana, oraz dla nie posiadających konta w Google domyślna konfiguracja modułu.

W celu dodania Tłumacza witryn od Google do strony WWW, wymagane jest posiadanie usługi kreatora WWW z aktywną funkcją dodawania kodu html/css.

Kliknij tutaj, aby utworzyć konto Google i rozpocząć konfigurację swojego tłumacza witryn internetowych.

Tłumacz witryn to wtyczka bazująca na narzędziu Tłumacza Google (Google Translator), która umieszczona na stronie internetowej, szybko i łatwo pozwala wyświetlić jej zawartość w innym języku niż domyślnie ustawiony. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownicy innych krajów zobaczą opcję dot. możliwości przetłumaczenia strony WWW, a także zostaną powiadomieni o takiej możliwości stosownym komunikatem.

Tłumaczenie odbywa się w czasie rzeczywistym bezpośrednio na Twojej stronie, dzięki czemu odwiedzający nie potrzebują żadnych dodatkowych narzędzi do wyświetlenia treści, a także nie są przekierowywani na inne strony.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej na temat Wtyczki Tłumacz witryn od Google.
Pamiętaj, że Tłumacz witryn oraz Tłumaczenia Google są narzędziem automatycznym. Za wykonanie tłumaczenia odpowiada aplikacja/skrypt. Tłumaczenia wykonane w ten sposób mogą nie być w pełni poprawne, a raczej mają charakter podglądowy. Jeśli chcesz, aby Twoja strona była przetłumaczona zgodnie z zasadami językowymi dla danego języka tłumaczenia, sugerujemy skorzystać z profesjonalnej firmy, która wykonuje tego typu prace.

Dodawanie Tłumacza witryn do strony WWW – nie posiadam konta Google

Przy wprowadzaniu Tłumacza witryn na stronie WWW nie jest wymagane posiadanie konta Google. Skorzystaj z poniższej instrukcji, aby wstawić kod wtyczki na swojej stronie i korzystać z tłumaczeń.

WAŻNE! Pamiętaj, że wklejony kod działa tylko na podstronie, na której został umieszczony. Jeśli strona WWW składa się z kilku podstron, np. Główna, Galeria, Kontakt itp. to wskazane kody należy umieścić osobno na każdej podstronie, na której chcesz by działały tłumaczenia.
  1. Zaloguj się do kreatora WWW, a następnie przejdź do sekcji Podstrony.

    • Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o uruchamianiu kreatora WWW.
  2. Przejdź do edycji podstrony, która ma posiadać dodany moduł tłumaczenia, klikając w jej nazwę na liście po lewej stronie ekranu.

  3. Umieść na wybranej podstronie nowy moduł. kliknij Dodaj element, a następnie odszukaj moduł o nazwie Wstaw Kod i przeciągnij go w dowolne miejsce na stronie.

    • Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o wstawianiu modułów na stronie WWW.
  4. W konfiguracji modułu umieść fragment kodu:

     

    <div id="google_translate_element"></div><script type="text/javascript">
    function googleTranslateElementInit() {
    new google.translate.TranslateElement({pageLanguage: 'pl', layout: google.translate.TranslateElement.InlineLayout.SIMPLE}, 'google_translate_element');
    }
    </script><script type="text/javascript" src="//translate.google.com/translate_a/element.js?cb=googleTranslateElementInit"></script>

     

  5. Zatwierdź zmiany klikając Zapisz lub cofnij klikając Anuluj.

  6. Opublikuj stronę. Zmiany zostaną wprowadzone od razu.

Pobieranie kodu Tłumacza witryn do strony WWW – posiadam konto Google

Jeśli posiadasz już konto Google, możesz skorzystać z rozbudowanych opcji oferowanych przez Tłumacza witryn. Dzięki wprowadzeniu dodatkowej wtyczki, nie tylko umożliwisz odwiedzającym przetłumaczenie Twojej strony na wybrany przez nich język, ale także otrzymasz od nich wszelkie sugestie dotyczące tego tłumaczenia.

Tłumacz witryn oferuje możliwość zgłaszania “lepszego tłumaczenia”. Jeśli użytkownik strony WWW skorzysta z tłumaczenia witryny, po najechaniu na wybrany fragment przetłumaczonego tekstu, będzie mógł zgłosić jego poprawkę. Informacje o zgłoszeniu odnajdziesz w panelu zarządzania usługą Tłumacz witryn, po zalogowaniu się do swojego konta. W ten sposób będziesz mógł dodatkowo spersonalizować tłumaczenie pod swoje potrzeby lub poprawić je, jeśli wyniki pracy samej wtyczki okażą się niezadowalające.

  1. Zaloguj się do Panelu zarządzania Tłumaczem witryn Google dostępnym pod adresem http://translate.google.com/manager/website/

  2. Wprowadź podstawowe informacje o Twojej witrynie:

    • URL witryny – adres URL Twojej strony internetowej, np. www.mojawitryna.pl,

    • Język witryny – ustaw język w jakim przygotowałeś stronę WWW, np. polski.

  3. Zatwierdź wprowadzone ustawienia klikając Następne.

  4. W kolejnym kroku przejdziesz do ustawień wtyczki, czyli opcji tłumaczeń dostępnych na Twojej stronie WWW:

    • Język tłumaczenia – wybierz wszystkie języki lub wybrane języki, wskazując, na jakie języki odwiedzający będzie mógł przetłumaczyć stronę WWW,

    • Tryb wyświetlania – ustaw, w jakiej postaci zostanie wyświetlone okno wyboru języka oraz informacje o możliwości tłumaczenia strony WWW,

    • Zaawansowane – doprecyzuj ustawienia, np. wyświetlanie banera tłumaczeń (dodatkowe powiadomienie w oknie przeglądarki), tekst w wielu językach, jeśli Twoja strona jest wielojęzyczna oraz monitorowanie ruchu na stronie za pośrednictwem Google Analytics,

      Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej czym są statystyki Google – Google Analytics.
  5. Zatwierdź wprowadzone ustawienia klikając Pobierz kod.

  6. W kolejnym oknie otrzymasz dwa kody, które należy umieścić na stronie WWW utworzonej w Kreatorze WWW.

    • metatag do umieszczenia w sekcji HEAD strony – odpowiada za dodatkowe ustawienia Tłumacza witryn, tj. możliwość zgłaszania poprawek tłumaczenia,

    • kod wtyczki Tłumacz witryn – odpowiada za wyświetlanie okienka wyboru języka tłumaczenia strony WWW.

Umieszczanie kodu Tłumacza witryn na stronie WWW – posiadam konto Google

Jeśli posiadasz konto Google i pobrałeś dwa kody do umieszczenia na stronie WWW, skorzystaj z poniższej instrukcji.

WAŻNE! Pamiętaj, że wklejony kod działa tylko na podstronie, na której został umieszczony. Jeśli strona WWW składa się z kilku podstron np. Główna, Galeria, Kontakt itp. to wskazane kody należy umieścić osobno na każdej podstronie na której chcesz by działały tłumaczenia.
  1. Zaloguj się do kreatora WWW, a następnie przejdź do sekcji Podstrony.

    • Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o uruchamianiu kreatora.
  2. Przejdź do edycji podstrony, która ma posiadać dodany moduł tłumaczenia, klikając w jej nazwę na liście po lewej stronie ekranu.

  3. Kliknij następnie w ikonę “koła zębatego” obok nazwy podstrony, dla której wprowadzasz kod. Na samym dole dostępnych ustawień kliknij opcję Skrypty Body.

  4. W polu Skrypt dla całej strony, wprowadź fragment kodu – metatag (krótszy kod).

  5. Zatwierdź zmiany klikając Dodaj lub cofnij klikając Anuluj.

  6. Pozostań na podstronie, dla której wprowadzasz kody.

  7. Umieść na wybranej podstronie nowy moduł. Kliknij Dodaj element, a następnie odszukaj moduł o nazwie Wstaw Kod i przeciągnij go w dowolne miejsce na stronie.

    • Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o wstawianiu modułów na stronie WWW.
  8. W konfiguracji modułu umieść fragment kodu wtyczki Tłumacz witryn (dłuższy fragment kodu).

  9. Zatwierdź zmiany klikając Zapisz lub cofnij klikając Anuluj.

  10. Opublikuj stronę. Zmiany zostaną wprowadzone od razu.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej czym jest i jak działa Tłumacz stron.
  • Czy artykuł był pomocny?
  • TAK   Nie